Зовнішньо-політична ситуація напередодні війни
У середині XIX століття між Росією з одного боку і Османською імперією, а також рядом європейських держав з іншого виникли деякі розбіжності, що стосуються розподілу сфер впливу на Чорному морі і Сході. Цей конфлікт в результаті призвела до збройного протистояння, який отримав назву Кримська війна.
На початку XIX століття Османська імперія переживала важкі часи. Вона позбулася деяких своїх територій і була на межі повного розпаду. Скориставшись цією ситуацією, Росія спробувала збільшити свій вплив на деякі країни Балканського півострова, які перебували під контролем османів. Англія і Франція розгорнули антиросійську пропаганду в своїх країнах.
Привід до війни
Приводом для початку військового протистояння стали розбіжності, що стосуються права володіння християнськими храмами в Єрусалимі і Віфлеємі. Православна церква, підтримувана Російською імперією, з одного боку, і католики, під заступництвом Франції - з іншого, на протязі довгого часу боролися за володіння над так званими ключами від храму. У підсумку Османська імперія підтримала Францію, віддавши їй право володіти святими місцями. З цим не зміг змиритися Микола I і навесні 1853 направив до Стамбулу А. С. Меньшикова, який повинен був домовитися про надання храмів під управління православної церкви. Але в результаті він отримав відмову від султана, Росія перейшла до більш рішучих дій, в результаті яких спалахнула Кримська війна.
Дипломат князь Меншиков